Baza Wiedzy

Widziałeś niesamowite filmy z dronów FPV na YouTube, a może oglądałeś wyścigi dronów w telewizji, a może spotkałeś pilota FPV w parku i pozwolił ci przymierzyć gogle FPV? Teraz chcesz dowiedzieć się wszystkiego i znaleźć wszystko czego potrzebujesz! Chcesz poznać sprzęt, umiejętności, narzędzia… wszystko! Jeśli to brzmi jak Ty, jesteś we właściwym miejscu.

dron fpv

Rozpoczęcie pracy z dronami FPV może wydawać się zagmatwane lub onieśmielające, dlatego stworzylismy ten artykuł, aby nauczyć Cię kilku podstaw.

Co to jest FPV?
FPV to skrót od „First Person View” = "widok z pierwszej osoby"
Grałeś w grę wideo, w której latasz samolotem w wirtualnym środowisku? Co by było, gdybyś zamiast latać wirtualnym samolotem mógł latać prawdziwym samolotem w prawdziwym środowisku? To jest FPV!
Ale jak to działa? Mówiąc najprościej, umieszczasz kamerę na zdalnie sterowanym pojeździe, który przesyła nagrane wideo w czasie rzeczywistym na wyświetlacz, na który patrzysz, kierując pojazdem.
Pod względem technicznym dron FPV można sklasyfikować jako wielowirnikowiec. Wielowirnikowiec to wiropłat utrzymywany w locie głównie przez reakcję powietrza na więcej niż dwóch wirnikach nośnych. Najpopularniejszym typem wielowirnikowym jest quadkopter (quadcopter), który ma cztery wirniki. Istnieją również bicoptery (bicopter) -2 wirniki, trikoptery (tricopter) - 3 wirniki, heksakoptery (hexacopter) -6 wirników, oktokoptery (octocopter) - 8 wirników i tak dalej. O ile nie określono inaczej, można założyć, że mówimy o quadkopterze - dronie z 4 silnikami.

FPV Freestyle
Polega na wyrażaniu siebie poprzez ruch drona, przelatywanie przez krajobraz lub strukturę i wykonywanie imponujących sztuczek. Coś jak deskorolkarz wykonujący halfpipe lub tancerz poruszający się w rytm muzyki, FPV Freestyle polega na poruszaniu się po otoczeniu i oprawianiu go w nowatorski i niezwykły sposób, robiąc przy tym niesamowite sztuczki przeciwstawiające się fizyce.

FPV Cinematic
Filmowe latanie dronami FPV jest ściśle związane z FPV Freestyle. W rzeczywistości sprzęt jest zwykle bardzo podobny. Jednak zamiast skupiać się na akrobacjach i sztuczkach, Cinematic FPV ma na celu przedstawienie rozległych krajobrazów, zapierających dech w piersiach scenerii lub szybko poruszających się obiektów w estetyczny sposób. Piloci filmowi FPV starają się zminimalizować ruchy kamerą, zamiast zwracać na to uwagę jak w przypadku Freestyle.

FPV Racing
Wyścigi dronów są łatwe do zrozumienia. Piloci ścigają się dronami po torze, a ten, który jako pierwszy przekroczy linię mety, wygrywa. Tory wyścigów dronów są zwykle budowane przy użyciu „bramek”, które są prostokątnymi lub okrągłymi przeszkodami, przez które muszą przejść piloci, a także „flagami”, które są pionowymi przeszkodami, które pilot musi pokonać pomiędzy lub z boku. Wyścigi dronów zwykle przemawiają do ludzi, którzy lubia konkurencje i lubią prędkość. Wyścigi dronów są tańsze i bezpieczniejsze niż inne dyscypliny wyścigowe, a jednocześnie są równie ekscytujące!

Jak rozpocząć przygodę z dronami FPV?
Zacznij od symulatora lotu. Rozpoczęcie przygody z FPV poprzez symulator może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na częściach zamiennych, oraz wyrobi pamięć mięśni palców, która jest konieczna aby swobodnie operować dronem FPV.
Symulator FPV to gra komputerowa lub aplikacja na telefon, która umożliwia wirtualne wypróbowanie FPV przed zainwestowaniem w zupełnie nowy sprzęt FPV. W symulatorze możesz ćwiczyć godzinami, próbować nowych ruchów, uczyć się nowych umiejętności i rozbijać setki razy bez konieczności kupowania ani jednej części zamiennej! Przed udaniem się na prawdziwe loty warto latać na symulatorze przez co najmniej kilka godzin. Podziękujesz nam później! :)

Chcesz abyśmy pomogli Ci wejść w świat dronów FPV?
Uwielbiamy drony FPV i chętnie Ci pomożemy. Posiadamy profesjonalne zaplecze sprzetowe i jesteśmy gotowi, aby pomóc Ci skonfigurować własną maszyne latającą oraz pomożemy zebrać konieczne doświadczenie.