Airplane vs FPV Drone

samoloty, lotniska

Airplane vs Drone

W Lipcu 2021 wspólnie z Warsaw Flight Safety oraz agencją b.friend miałem okazję brać udział w produkcji nagrań samolotu akrobacyjnego lecącego nad terenami twierdzy Modlin pod Warszawą. Stopień trudności? Jeden z wyższych z jakim miałem do czynienia. I nie chodzi tutaj o jakiś wirtuozyjny lot czy ujęcia bo jak widać są one dość proste, a komunikację, timing i kwestie bezpieczeństwa. Samolot leciał z bardzo dużą prędkością nisko nad ziemią co uniemożliwiało dogonienie go czy loty w bardzo bliskiej odległości. Najmniejsza chwila zawahania powoduje że przegapisz moment i jest po ujęciu. Zdecydowanie łatwiej i efektowniej wykonuje się nagrania na dużo wyższej wysokości gdzie punktem odniesienia byłby np. balon a samolot mógłby trochę zwolnić wykonać pewne akrobacje pozwalające na zbliżenie się z dronem, no ale nie taki był zamysł tych nagrań. Ogromne doświadczenie i kolejna nauka. Jak chcecie zobaczyć cały film to śledźcie strony WFS.

Lotnisko Ławica

Panująca pandemia Covid-19 doprowadziła do niecodziennej sytuacji - lotniska na całym świecie świeciły pustkami. W tym okresie jako pierwsi w Polsce wykonaliśmy przelot dronem wewnątrz oraz na zewnątrz lotniska Poznań Ławica. Użyliśmy do tego drona typu Cinewhoop oraz klasycznego 5 calowego drona do freestylu. Zobatrz ten nietypowy widok!

Wszystkie ujęcia były kręcone za zgodą i pod nadzorem wieży kontroli lotów Ławica w Poznaniu. Posiadam wymagane uprawnienia, świadectwo kwalifikacji UAVO, ważne badania lotniczo-lekarskie, ubezpieczenie OC. Najważniejsze aby latać bezpiecznie.